Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Incompatibilitate viceprimar - consilier local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Incompatibilitate viceprimar - consilier local

exista incompatibilitate intre cele doua functii?
Conf. art. 88 si 89 din lg 161/2003 aceasta incompatibilitate exista.
Conform legii 215/2001 cu modificarile ulterioare anului 2003, cumulul celor doua functii este permis(nu mai retin exact articolul).
In concluzie, care este varianta legala?
Are cineva un program de legislatie pe care poate verifica modificarile aduse art.88 si 89 din legea131/2003?
Art.57 alin.7 din Legea nr.215/2001 prevede compatibilitatea intre cele doua functii.
....
(7) Pe durata exercitării mandatului, viceprimarul îsi păstrează statutul de consilier local, fără a beneficia de indemnizatia aferentă acestui statut.
Legea 161/2003, art. 88

Art. 88. - (1) Functia de consilier local sau consilier judetean este incompatibila cu:
a) functia de primar sau viceprimar;...
eumarian, utilizator
si ce....ar fi primele legi din romania, care se bat cap in cap? :)